Java czy .NET – którą drogę wybrać?

Java czy .NET – którą drogę wybrać?

Początki

Jakiś czas temu zapragnąłem programować. Na początku, trzeba wybrać język, co nie jest łatwą sprawą. Opcji jest wiele.Kiedy zaczynałem trafiłem na C++, poznałem składnię, napisałem kilka pętli i koniec. Nie przypadł mi do gustu. Jakiś czas później miałem z nim do czynienia na studiach przez krótki czas, znowu proste projekty jakieś pętle czy liczenie równanie kwadratowego. Nic wielkiego.

Java – wielka miłość?

Następnym moim krokiem była Java. Java, w której niejako się zakochałem i wiedziałam, że zwiąże się z tym językiem na dłużej. Poznawałem nowe funkcje, tworzyłem nowe programy. Ale trafiłem na C#. Produkcja Microsoftu, która jest bardzo podobna do Javy. Coś tam popisałem, ale ostatecznie wróciłem do technologii Oracle. Znowu Java, tym razem jeszcze​ szerzej: JEE, Tomcat, JDBC. Postanowiłem zająć się tym na poważnie. Z tym, że z samą instalacją podanych wcześniej elementów miałem sporo problemów, lecz nie zniechęcam się, rozwiązywałem je.

C# – ASP.NET – Visual Studio

Sytuacja życiowa się zmienia – jest oferta praktyk w .NET. Kolejna zmiana, żeby nie wyjść na totalnego ignoranta na rozmowie, na szybko przypominam sobie C#. A potem idąc za ciosem, kontynuuję naukę ASP.NET. Framework ten po bardzo pobieżnym zapoznaniu, według mnie pozwala programiście poczuć się jak król. Wszystko jest bardzo intuicyjne, a całość zamknięta w jednym pudełeczku zwanym Visual Studio. W pudełeczku, z którego wyjmujesz to czego właśnie potrzebujesz. Bardzo mi to odpowiada, całkiem inaczej niż w przypadku Javy, gdzie to Ty sam musisz się zastanawiać czego potrzebujesz i jak to dograć do obecnego projektu. Tutaj wystarczy kilka kliknięć, parę minut czekania i otrzymujesz produkt gotowy do działania. Microsoft dostaje wielkiego plusa, za Visual Studio, które pomimo tego, że jest bardzo zasobo-żerne, jest cudownym narzędziem.

Podsumowanie

Nadal pośród tych wszystkich technologii czuję się jak dziecko we mgle. Nie wiem, w którą stronę pójdę. W gruncie rzeczy obie technologie, są do siebie podobne pod wieloma względami. Prawdopodobnie jest to obojętne, który język wybiorę, ponieważ jak piszą wszyscy Ci, którzy już nie jeden kod pisali, kiedy pozna się jeden język bardzo łatwo jest nauczyć się kolejnego.

 • Cześć,
  uważam, że tak jak sam napisałeś, język nie ma większego znaczenia. Osobiście na studiach miałem praktycznie ciągle Javę (pomijając niskopoziomowce typu C/C++, assembly czy bash/perl). Na rozmowę o pierwszą pracę programistyczną poszedłem na stanowisko Java Developera, na samej rozmowie okazało się, że jednak szukają programisty C#, no i tak zostało i bardzo się cieszę, że ostatecznie siedzę w świecie .NETa 🙂 Szczególnie teraz, gdy Microsoft się otwiera i bardzo rozwija swoje technologie. Programuje się przyemnie, nowocześnie i łatwo. Aczkolwiek gdybym musiał teraz napisać jakiś projekcik w Javie, pewnie nie byłoby z tym większego problemu, kwestia kilku dni na przestawienie się. Nie myśl za dużo, zacznij z którymkolwiek i programuj jak najwięcej, reszta sama przyjdzie 😉 Powodzenia!

  • Dawid Kołodyński

   Dzięki za opinię i dobrą radę. Wcześniej miałem jakieś uprzedzenie do technologii Microsoftu, ale teraz bliżej mi do C# niż do Javy. Bardzo mile się zaskoczyłem.
   Pozdrawiam.

 • Cześć!

  Jeżeli chodzi o mnie to w trakcie studiów poznałem C++, Javę i C# oraz w domu pisałem sobie trochę w PHP. Bardzo dużo czasu spędziłem zastanawiając się nad językiem, w którym będę programować. Ciężko było znaleźć pracę, bo na juniora poszukiwali osób z umiejętnościami seniora, ale w końcu znalazłem i w związku z tym mam pewien wniosek jeżeli chodzi o wybór języka programowania.

  Rób to co lubisz i w tym co lubisz, ale to w sumie życie zweryfikuje to w czym tak naprawdę będziesz programować. Bo czy jak dostaniesz dobrą oferty pracy, ale wymaganym językiem będzie np. C++ to czy ją odrzucisz? Ja bardzo chciałem być programistą Javy, ale dostałem dobrą pracę jako programista PHP – nie żałuję. Javy i tak będę się uczyć po godzinach. A kto wie? Może prezes wpadnie kiedyś na pomysł by nowy projekt napisać w Javie 🙂

  A jeżeli chodzi o wybór Java czy C# to posłuchaj się Twojego serca. Zastanów się, która technologia jest Tobie bliższa, z jakimi narzędziami Ci się lepiej pracuje i nie słuchaj innych. To Ty musisz zdecydować jaką drogą dalej pójdziesz, musisz mieć cel. Ale niech ten cel to będzie cel na kilka lat w przód 🙂

  Pozdrawiam