Junior Developer – poznaj moją drogę

Junior Developer – poznaj moją drogę

Grudzień 2016 – krótkie dni, całe dnie w pracy, która co by o niej nie mówić to na pewno nie jest spełnieniem marzeń, bądź co bądź nawet obok takiej wymarzonej nie stoi oraz ogólne zmęczenie spowodowane chyba końcem roku. Pora na zmiany. Decyzja zostaje podjęta właśnie wtedy, prawdziwy początek drogi, którą chciałem iść już dawno temu, ale zawsze z tym zwlekałem. Rok 2017 będzie tym przełomowym, będę pracował jako Junior Developer.

Junior Developer – jak zacząć?

Wiele razy podchodziłem do rozpoczęcia nauki programowania. Nigdy nie miałem dość wytrwałości, żeby doprowadzić to do poziomu godnego zatrudnienia. Zastanawiałem się jak zrobić to kolejny raz, żeby nie wyszło tak jak zwykle. Większość mojej wcześniejszej nauki opierała się na przepisywaniu do Eclipse kolejnych tutoriali. Uznałem, że muszę to zmienić.

Droga 1 – Bottega IT Solutions

Postanowiłem skorzystać z pomocy profesjonalistów. Od dawna słyszałem o szkole Bottega, zawsze były to bardzo dobre opinie. Złożyłem podanie, na które w odpowiedzi dostałem zadanie do wykonania. Zadanie jest znane z tego bloga czyli aplikacja, którą nazwałem pulse_Project. Oczywiście, wersja którą macie „przyjemność” zobaczyć jest wersją drugą, poprawioną. Pierwszą wersję oglądał Sławomir Sobótka, który udzielił mi kilku rad jak poprawić ten program, przy którym po moich poprawkach, nadal jest dużo do zrobienia. Po rozmowie kwalifikacyjnej, zostałem przyjęty do tejże szkoły, której zajęcia rozpoczną się prawdopodobnie w maju 2017. Zajęcia mają charakter weekendowy, w którym poznam 3 projekty zbliżone do projektów komercyjnych. Poza tymi zajęciami, dużą rolę będą odgrywać prace domowe.

Droga 2 – Daj się poznać 2017

Ta droga również jest powiązana z Bottegą, ponieważ o konkursie DSP2017 dowiedziałem się z ich fanpage’a. Z początku, nie brałem pod uwagę tegoż konkursu. Lecz po głębszym zastanowieniu uznałem, iż nie mam nic do stracenia. Blog ten powstał, tylko i wyłącznie dzięki konkursowi, który założył Maciej Aniserowicz. Uważam że nie będę miał lepszej motywacji do nauki programowania niż ten konkurs, szczególnie, że technologie którymi się będę zajmował przez najbliższe miesiące nie są mi znane. Daje to jeszcze więcej nauki, pisania kodu oraz pisania tutaj.

Droga 3 – Staż Comarch

Na przełomie marca i kwietnia 2016, znalazłem ogólnopolski staż w Comarchu, realizowany w wielu technologiach i kilkunastu polskich miastach. Niestety w ubiegłorocznej edycji nie dostałem się. Na szczęście staż ten odbywa się, również w tym roku. Zamierzam dostać się na wakacyjny staż oraz pokazać na co mnie stać. Staż w firmie o ogólnoświatowym zasięgu, pozwoli mi na podjęcie pracy w branży IT.

Podsumowanie

Jak już napisałem, rok 2017 będzie tym, który będę wspominał jako ten gdzie osiągnąłem wymarzony cel. Obieram 3 drogi, które opisałem. Pewnie wyjdą w między czasie inne, ale te mianuję tymi najważniejszymi. Nie wiem czy, którakolwiek pomoże mi dotrzeć do celu, ale gorąco w to wierzę. Tak czy inaczej cel jest jeden…

…JUNIOR DEVELOPER 2017 – Dawid Kołodyński